Sunt de acord

Accesibilitate

Comuna Andrieșeni - așezare geografică

Așezare geografică Comuna Andrieșeni, județul Iași

În bazinul mijlociu al Jijiei, la extremitatea nordică a județului Iași, este situată comuna Andrieșeni, ca toponim fiind unicat în România. Față de municipiul Iași, în a cărui puternică zonă de influență se află, distanța de cca. 55 km se parcurge pe calea ferată Iași - Dorohoi sau cu autobuzul pe traseul Iași - Țigănași - Vlădeni - Andrieșeni.

Pe meleagurile pe care este situată comuna, cu un peisaj de dealuri joase, cu platouri întinse, cu șesul larg al Jijiei și cu văile mai mici ale afluenților acesteia, omul a trăit din timpuri imemoriale. El a găsit în aceasta regiune pășuni și fânețe bogate, ape, soluri fertile și chiar păduri.

Cea mai mare parte a locuitorilor săi este, deci, prin obârșie, alcătuită din oameni ai acestor pământuri, pe care niciodată nu le-au părăsit, în ciuda numeroaselor și, adesea, sângeroaselor încercări ale istoriei. Acestora li s-au adăugat în Evul  Mediu și, îndeosebi, în secolele al XIX-lea și al XX-lea, „munteni", „corduneni" (bucovineni) și puțini „ungureni"- după cum menționează V. Tufescu în Migrațiuni sezonale pentru lucru în Moldova - cu toții, români de viță veche.

Nefiind situate la intersecția unor drumuri comerciale importante, fiind lipsite de resurse subsolice, suferind concurența târgului Bivolari, situat la 14 km est, pe malul drept al Prutului, așezările comunei au evoluat lent, păstrându-și până astăzi caracterul dominant agrar al vieții economice.

Micile forme de relief (terase, grinduri) au oferit terenuri favorabile instalării vetrelor de sat.

Comuna Andrieșeni este alcătuită din șapte sate: Andrieșeni, Buhăeni, Drăgănești, Epureni, Fântânele, Glăvănești și Spineni, având o suprafață de 9200 ha și o populație de cca. 4100 locuitori.

Comuna se învecinează la nord cu satul Pleșani, comuna Călărași, jud. Botoșani, la nord-est cu satul Santa Mare, la nord-vest cu satele Stolniceni și Rediu, din comuna Răuseni, toate așezări ale județului Botoșani, la est cu satele Buruienești și Bivolari, din com. Bivolari, la sud-est cu satul Trifești, reședința aceleiași comune, la sud, cu satele Vâlcele și Vlădeni, din comuna Vlădeni și la vest, cu satele Șipote și Iazu Nou, din comuna Șipote, județul Iași.

Coordonatele geografice ale teritoriului comunei sunt: 47°32'  lat. N. și 27° 17' long. E.